15 mbrojtësit më të mirë në histori të Premier Ligës

Më herët në këtë muaj, Vincent Kompany ka thënë se Virgil van Dijk i Liverpoolit është mbrojtësi më i mirë në histori të Ligës Premier.

“Unë do të thosha që Virgil van Dijk është më i miri në historia të Ligës Premier”, ka thënë ish-kapiteni i Manchester Cityt.

“Është e çuditshme paksa, pasi nuk ka qenë për një kohë të gjatë sa John Terry apo Rio Ferdinand, mirëpo ka treguar se ai është një shtyllë kryesore e ekipit dhe loja udhëhiqet nga ai”, kishte shtuar ai.

Por, Squawka ka listuar 15 mbrojtësit më të mirë në histori, duke u bazuar në ndikimin e tyre që kishin në lojën e skuadrës:

15) Ledley King

14) Kolo Toure

13) Sami Hyypia

12) Jamie Carragher

11) Jaap Stam

10) Virgil van Dijk

9) Vincent Kompany

8) Steve Bruce

7) Ricardo Carvalho

6) Gary Pallister

5) Nemanja Vidic

4) Tony Adams

3) Sol Campbell

2) Rio Ferdinand

1) John Terry.