Arrihet marrëveshja mes klubeve per Vedat Muriqin

26-vjeçari ka shënuar 15 gola e ka bërë gjashtë asistime duke rritur ndjeshëm çmimin e tij.

Tottenham Hotspur, Burnley, West Bromwich Albion, Stade Rennes, Napoli e Lazio janë skuadrat që pe duan Muriqin, por garën duket se e kanë fituar kryeqytetasit italianë.

Mediat turke kanë raportuar se tanimë dy klubet, Fenerbahçe dhe Lazio kanë arritur një marrëveshje për transferimin e Muriqit në Serie A.

Biancocelestët kanë pranuar që të paguajnë shumën prej 20 milionë euro për transferimin e kosovarit në Olimpico.

Drejtori sportiv i Lazios, Igli Tare ka biseduar me lojtarin dhe agjentin e tij ku thuhet se ka një akord mes tyre.

Lazio ka qenë skuadra që ka insistuar më së shumti për Muriqin, pasi kryeqytetasit do të mbeten pa dyshen e sulmit Ciro Immobile dhe Felipe Caicedo.

Megjithatë Fenerbahçe nuk do t’i marrë të gjitha paratë nga shitja e Muriqit, pasi 15% e shumës do t’i shkojnë ish-skuadrës së prizrenasit Rizespor.

Kujtojmë që ditë më parë ishte agjenti i reprezentuesit kosovar që tha publikisht se dëshira e Muriqit është të luaj në kampionatin italian Serie A.

Në Turqi raportohet se Fenerbahçe tanimë ka gjetur zëvendësuesin e Muriqit dhe ai është ish-sulmuesi i Skënderbeut, Ali Sowe që aktualisht luan në Bullgari me CSKA Sofjan.