Pesë rregullat e reja në futboll për t’u mbrojtur nga koronavirusi

Soccer Football - Bundesliga - RB Leipzig v SC Freiburg - Red Bull Arena, Leipzig, Germany - May 16, 2020 SC Freiburg's Manuel Gulde celebrates scoring their first goal with Dominique Heintz, as play resumes behind closed doors following the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) Jan Woitas/Pool via REUTERS DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video

Rikthimi i Bundesligës ka sjell pamje që shumë shpejtë do të shikohen edhe në ligat e tjera evropiane, në mënyrë që të mbrohen lojtarët nga coronavirusi.

Liga gjermane u rikthye për të përfunduar edicionin 2019/20, derisa ishte ndërprerë në mesin e muajit maj.

Por, futbolli nuk ishte ndalur në vendet si Turkmenistani e Bjellorusia, që nuk iu përmbajtën rregullave të Organizatës së Shëndetit Botëror.

Me rikthimin e ligës gjermane, pritet që shumë shpejtë të rikthehen edhe Liga Premier, Serie A dhe La Liga, gjersa Ligue 1 dhe  Eredivise i kanë përjashtuar sezonet.

Gjermani në protokollet e tyre ka vendosur pesë rregulla të reja, që skuadrat duhet t’i përmbahen gjatë një ndeshje:

Dezinfektimi i topit

Tribunat e boshatisura

Distanca sociale

Maska për të gjithë që gjenden në stadium

Futbolli me pesë zëvendësime