Publikohet lista me 20 skuadrat më të vlefshme në Evropë

Transfermarkt ka përditësuar vlerën e klubeve në Evropë, pas përfundimit të edicionit 2019/20.

Faqja që merret me vlerën e lojtarëve dhe skuadrave nëpër të gjithë botën, ka bërë renditjen e tyre në bazë të vlerës së lojtarëve që kanë.

Manchester City ka rrëmbyer vendin e parë me skuadrën e tyre që vlen hiq më pak se 1.06 miliard euro.

Në vendin e dytë vjen skuadra si Liverpooli, me 1.03 miliard euro, derisa në të tretin gjendet Barcelona me 1.02 miliard.

Real Madridi është në vendin e katërt dhe skuadra e fundit që ka arritur vlerën e miliardit, me 1.01 miliard.

 1. Milan – 381 milionë euro
 2. Atalanta – 381 milionë euro
 3. Everton -411 milionë euro
 4. Leicester 420 milionë euro
 5. RB Leipzig – 460 milionë euro
 6. Dortmund – 580 milionë euro
 7. Arsenal – 619 milionë euro
 8. Napoli – 620 milionë euro
 9. Juventus – 700 milionë euro
 10. Inter – 721 milionë euro
 11. Tottenham – 722 milionë euro
 12. Manchester United – 758 milionë euro
 13. Atletico Madrid 769 milionë euro
 14. PSG – 785 milionë euro
 15. Bayern Munich – 839 milionë euro
 16. Chelsea – 880 milionë euro
 17. Real Madrid – 1.01 miliard euro
 18. Barcelona – 1.02 miliard euro
 19. Liverpool – 1.03 miliard euro
 20. Manchester City – 1.06 miliard euro.